https://www.cfi.pl/formularz-podziekowanie/
Ikona
Ikona Strefa klienta
Ikona Umów prezentację

Systemy IT do zarządzania produkcją. Jak one ewoluują?

tagi:

ERP produkcja system ERP VENDO.ERP zarządzanie produkcją

opublikowano:

09.10.2023 r.

Firma, która chce osiągnąć lepszą pozycję na rynku, musi zadbać o odpowiedni system ERP do zarządzania produkcją. To rozwiązanie, które udoskonali procesy produkcyjne oraz wyeliminuje błędy. O zaletach tego rozwiązania mówi nam Bartłomiej Rutkowski z CFI Systemy Informatyczne – VENDO.ERP®.

Systemy IT do zarządzania produkcją

Coraz więcej firm korzysta ze specjalistycznych systemów do zarządzania produkcją. Dlaczego się na to decydują?

Powodów jest kilka. Po pierwsze, firmy rozwijają się, rosną, przez co pojawiają się nowe problemy związane ze wzrostem skali działalności. Przychodzi taki moment, że nie da się pracować choćby na arkuszach kalkulacyjnych. Wówczas managerowie decydują się na wdrożenie systemu do zarządzania firmą i produkcją. Najczęściej jest to system klasy ERP, które koncentrują wszystkie obszary działalności.

Czasami firmy zmieniają takie systemy, ponieważ zdarza się, że niektóre rozwiązania nie sprawdzają się w ich przypadku. Szukają lepszych, bardziej dopasowanych technologii, które pozwolą im, m.in. na lepsze zarządzanie produkcją i cięcie kosztów. Znalezienie odpowiedniego rozwiązania umożliwi przedsiębiorstwom budowanie lepszej pozycji na rynku.

Jakie jeszcze korzyści płyną z wykorzystywania takich systemów?

Systemy ERP umożliwiają centralizację danych i usystematyzowanie procesów w organizacji. Dzięki takim narzędziom możemy mieć kontrolę nad całym personelem oraz urządzeniami. Łatwiej jest wpływać na procesy produkcyjne, śledzić parametry produkcji. Mówiąc krótko, dzięki systemom ERP możemy zbierać wszystkie dane w jednym miejscu, analizować je i wyciągnąć wnioski. W ten sposób możemy pracować nad optymalizacją i poprawą procesów w naszej firmie.

Systemy ERP wspierają automatyzację działań wykonywanych przez pracowników. Pomagają eliminować czynnik ludzik w prostych zadaniach i redukować błędy, które występują w codziennej działalności. To prowadzi do poprawy jakości produktów i zadowolonych klientów.

Jedną z najważniejszych cech nowych technologii jest to, że są ciągle udoskonalane. Systemy otrzymują nowe funkcjonalności i rozwijany jest ich potencjał. W jakim kierunku mogą ewoluować?

Widać światowy trend, jakim jest Przemysł 4.0. W naszej działce przyszłość oznacza rozwój integracji z zaawansowanymi technologiami. Z jednej strony są to systemy klasy MES, zintegrowane z automatyką przemysłową oraz całym oprogramowaniem i systemy klasy CAD czy PDM.

Chodzi o to, aby procesy zachodzące w firmie były zarządzone w jednym nadrzędnym systemie klasy ERP. Integracja wszystkich technologii i stworzenie jednego centrum danych oraz komunikacji umożliwi jeszcze większą automatyzację działań. Do tego należy dodać wsparcie SI. Już teraz wykorzystujemy ją w systemach klasy APS do optymalizacji planów produkcji. Już widzimy, jak SI będzie się dynamicznie rozwijała w najbliższym czasie.

Każde przedsiębiorstwo może skorzystać z możliwości takich systemów?

Myślę, że tak, ale w różnym stopniu. To zależy od świadomości danego przedsiębiorstwa. Pamiętajmy, że firmy są w różnym stadium rozwoju. Jeżeli już decydujemy się na wdrożenie takiego systemu, to musimy dobrać odpowiedni zakres wdrożenia. Pamiętajmy, że sam proces wdrożenia, to niekończący się projekt. Firmy się rozwijają, zmienia się rynek, dlatego system musi ewoluować wraz z nimi. Musimy wychodzić naprzeciw pojawiającym się potrzebom.

Wasz system VENDO.ERP® spełnia te wszystkie potrzeby klientów?

Zdecydowanie. VENDO.ERP® to nowoczesny i kompleksowy system do zarządzania przedsiębiorstwem. To zaawansowane narzędzie do sterowania i zarządzania produkcją oraz logistyką magazynową. To najlepsze wsparcie dla naszych klientów w prowadzeniu biznesu.

Przede wszystkim VENDO.ERP® doskonale sprawdza się w obszarach planowania produkcji z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (APSVENDO.Alice), realizacji produkcji (MES oparty o rozwiązania IoT) oraz rozliczeniem produkcji i przypływami surowców oraz materiałów (WMS), przy wykorzystaniu nowoczesnych narzędzia analiz biznesowych (BI, Controlling) oraz rozwiązań mobilnych. Nasz system wspiera działy administracyjne oraz sprzedaży, w tym portale sprzedażowe B2B i e-commerce.

Dzięki temu, że VENDO.ERP® jako spójna całość tworzy ekosystem komplementarnych i nowoczesnych rozwiązań Przemysłu 4.0, możemy wspierać kompleksowo przedsiębiorstwa naszych klientów skupionych na doskonaleniu swoich procesów przemysłowych.


Artykuł ukazał się w Forbes, Październik 2023 w dodatku specjalnym „Przemysł 4.0”