https://www.cfi.pl/formularz-podziekowanie/

Program do planowania produkcji Vendo.APS

Program do planowanie produkcji Vendo.APS

Planowanie produkcji

Vendo.APS  to program do planowania produkcji. Jest częścią oprogramowania Vendo, ale również jest dostępny jako samodzielna aplikacja.

APS Vendo posiada szybki algorytm, który potrafi zaplanować 10 000 operacji w mniej niż 3 sekund.  Podczas tworzenia planów produkcji uwzględnia dostępność stanowisk, ludzi, materiałów i narzędzi oraz terminy zleceń. Umożliwia interaktywne planowanie za pomocą wykresu Gantta, co pozwala na ręczne zarządzanie zarówno pojedynczymi operacjami i jak i całymi zleceniami.

Optymalizacja planu produkcji jest realizowana przy użyciu algorytmów sztucznej inteligencji według różnych kryteriów, takich jak minimalizacja kosztów, skrócenie cyklu produkcyjnego czy zmniejszenie liczby opóźnień. Program do planowania produkcji Vendo.APS może być zintegrowany z innymi systemami ERP dzięki API lub SQL.


Jakie funkcje realizuje Vendo.APS w planowaniu produkcji?

Dlaczego algorytm programu do planowania produkcji musi być wydajny?

Wydajność algorytmu wpływa na zdolność do szybkiego reagowania na nieoczekiwane wydarzenia na produkcji, a przez to na efektywność operacyjną i elastyczność procesów produkcyjnych. Algorytm Vendo.APS umożliwia precyzyjne i szybkie rozplanowanie lub przeplanowania nawet 10 000 operacji w czasie poniżej 10 sekund. W rezultacie, przedsiębiorstwa mogą dużo szybciej reagować na takie zdarzenia jak: awaria maszyny, absencja pracowników, opóźnienia w dostawie materiałów. Mogą również lepiej zarządzać zapasami, skracać czas realizacji zamówień i zwiększać zadowolenie klientów, co przekłada się na wzrost konkurencyjności i rentowności firmy.


System APS Alice

Jak wygląda praca na systemie do planowania Vendo APS?

Vendo APS jest narzędziem dla planisty. Ułatwia mu codzienną pracę związaną z planowaniem produkcji i reakcją na zdarzenia na hali produkcyjnej. Planista ma swój panel, na którym realizuje zadania. Panel składa się z listy zleceń i operacji produkcyjnych oraz interaktywnego wykresu Gantta, na którym są planowane operacje.

Wczytanie danych

Planista jednym kliknięciem pobiera najnowsze dane o zleceniach, terminach, technologiach, stanach materiałów i półproduktów. Uzupełniane są one o aktualny stan realizacji.

Planowanie produkcji

Następnie planuje zadanie produkcyjne. Planowanie może być:

  • Automatyczne, czyli rozplanowanie wszystkich zleceń powierzamy algorytmowi.
  • Ręczne – planista ręcznie (na zasadzie drag&drop) rozkłada zlecenia i operacje. APS wspomaga go informując o ewentualnych problemach jak brak materiałów czy pracowników i proponując kolejny najbliższy termin.
  • Hybrydowe, czyli część zleceń planista rozkłada ręcznie, a pozostałe są doplanowane automatycznie.

W każdym momencie planista może przesunąć w programie APS wybraną operację na inne stanowisko lub na inny okres. W wyniku tego następuje przeplanowanie zależnych operacji.

Tworzenie i analizowanie wariantów planu produkcyjnego

Program APS umożliwia tworzenie wielu wariantów harmonogramu produkcji. Ocena i porównanie tych wariantów może się odbywać z uwzględnieniem różnych kryteriów. Przykładowo mogą być to:

  • terminowość zleceń,
  • czas przezbrojeń,
  • koszty produkcji,
  • wykorzystanie maszyn.

Planista wybiera najlepszy wariant według założonych kryteriów.

Zamrażanie planu

Dobrą praktyką jest zamrażanie planów produkcji na pewien okres do przodu. W ten sposób usprawniamy logistykę na styku produkcja – magazyn. System ERP Vendo zleca przygotowanie materiałów i dostarczenie ich pod stanowisko na określony czas przed rozpoczęciem kolejnej operacji. W rezultacie skracamy okres w którym maszyna nie pracuje.

Zapis planu do systemu ERP / MES

Po rozplanowaniu i przeanalizowaniu harmonogramu oprogramowanie APS zapisuje go do Vendo.ERP lub innego systemu.

 

Sztuczne inteligencja w planowaniu produkcji

Sztuczna inteligencja (AI) W programie Vendo udoskonaliła algorytmy optymalizacji planów produkcji. Przyniosła ona nieporównywalne korzyści w zakresie efektywności, elastyczności i zdolności adaptacyjnych. Wykorzystanie AI w harmonogramowaniu pozwala na analizę ogromnych ilości wariantów w czasie rzeczywistym oraz dynamiczne dostosowywanie się do zmieniających się warunków takich jak opóźnienia w dostawach, awarie maszyn czy zmiany w zamówieniach klientów, minimalizując tym samym wpływ zakłóceń na proces produkcyjny.

Korzyści z wykorzystania AI w optymalizacji harmonogramów produkcji przez oprogramowanie APS:

  • Zwiększenie efektywności produkcji – AI pozwala na maksymalne wykorzystanie zasobów, minimalizację czasów przestoju, przezbrojeń a  przez to redukuje kosztów operacyjne  zwiększając efektywność.
  • Poprawa elastyczności i szybkości reakcji – W wyniku zdolności do szybkiego dostosowywania się do zmian, przedsiębiorstwa mogą lepiej reagować na dynamiczne warunki rynkowe i zmieniające się wymagania klientów.
  • Zwiększenie dokładności planowania – AI umożliwia tworzenie bardziej dokładnych i realistycznych harmonogramów produkcji, w rezultacie lepsze zarządzanie zapasami, terminowość