System APS – Co to jest?
System APS –(ang. Advanced Planning and Scheduling) – jest to program do zarządzania produkcją, odpowiadający za tworzenie harmonogramów produkcji. Harmonogramy określają terminy rozpoczęcia i zakończenia operacji produkcyjnych wchodzących w skład zleceń, a w rezultacie terminy zakończenia zleceń.
Harmonogramowanie produkcji w systemie APS jest:
- realistyczne,
- optymalne,
- elastyczne.
Realistyczny harmonogram produkcji
Harmonogram, który przygotuje system APS musi być realistyczny, czyli możliwy do wykoania. Oznacza to, że zadania są tak zaplanowane, aby w momencie ich realizacji dostępne były wszystkie potrzebne zasoby. Opiera się on na rzeczywistych możliwościach i ograniczeniach produkcji. Ważne jest, aby nie dochodziło do sytuacji, w której na początku operacji brakuje materiałów, narzędzi czy pracowników, ponieważ system nie uwzględnił tych potrzeb.
Aby plan był możliwy do wykonania, algorytm musi wziąć pod uwagę następujące kryteria:
- Struktura hierarchiczna produktu i operacji technologicznych, czyli marszruta, jednostkowy czas produkcji, czasy przezbrojeń, matryca przezbrojeń, okresy oczekiwania, czas transportu w operacjach pośrednich,
- Maszyny – kalendarz pracy, zajętość, planowane przeglądy, awarie,
- Pracownicy – kalendarz obecności, matryca kompetencji,
- Materiały – dostępność, parametry czasowe (np. czas dostawy), dostawy w drodze,
- Narzędzia,
- Stan realizacji,
Optymalizacja harmonogramu produkcji w systemie APS
Optymalizacja harmonogramu produkcji w programie APS polega na tworzeniu takich wariantów harmonogramu, które poprawią efektywność operacyjną i zminimalizują koszty. Optymalizacja planów produkcji jest realizowana w oparciu o jedno lub kilka kryteriów, które są istotne dla danej firmy. Przykładowo jest to:
- poprawa terminowość realizowanych zleceń,
- minimalizacja czasu przezbrojeń,
- skrócenie cyklu produkcyjnego (rozciągłości produkcji),
- minimalizacja przestojów maszyn,
Rola sztucznej inteligencji w APS
Harmonogramowanie i optymalizacja produkcji jest problemem bardzo złożonym obliczeniowo. Tysiące operacji produkcyjnych daje ogromną, praktycznie niemożliwą do obliczenia liczbę wariantów harmonogramu. Dlatego algorytmy sztucznej inteligencji mają tutaj zastosowanie do znajdywania optymalnych rozwiązań w skomplikowanych procesach obliczeniowych.
Elastyczność APS – jak system reaguje na nieoczekiwane zdarzenia i opóźnienia?
„Żaden plan produkcji nie przetrwa kontaktu z rzeczywistością”
APS zrobił swoje i co dalej?
Po zatwierdzeniu harmonogramu produkcji, następuje przekazanie go do systemu ERP dla produkcji. Harmonogram jest następnie wykorzystywany:- Na hali produkcyjnej, ponieważ ustawia kolejkę zadań na danej maszynie,
- W magazynie, ponieważ na podstawie planu produkcji są tworzone zadania dla magazynierów. Mają oni dostarczyć materiały pod stanowisko o określonej godzinie.
Co jest potrzebne aby uruchomić APS w firmie?
Program APS działa w oparciu o dane dostarczone z systemów ERP i MES.
- Po pierwsze system ERP, a konkretnie jego moduł odpowiadający za zarządzanie produkcją, przekazuje do APS takie dane jak: zlecenia produkcyjne, BOM i technologie, stany materiałów.
- Po drugie, system MES dostarcza informacje o przebiegu realizacji produkcji i ewentualnych problemach. W wyniku tego, może nastąpić przeplanowanie produkcji.
Podsumowując, bez prawidłowo działającego systemu ERP i bieżącej rejestracji przebiegu produkcji (MES) uruchomienie działającego w czasie rzeczywistym oprogramowania planistycznego nie jest możliwe.
Jakie są korzyści z wdrożenia?
Wdrożenie systemu APS Alice pozwala na:
- skrócenie cyklu produkcji, innymi słowy obniżenie poziomu produkcji w toku,
- poprawę terminowości, w wyniku tego poprawę satysfakcji klienta.
- zmniejszenie czasu i liczby przezbrojeń, czyli mniej przerw w produkcji,
- poprawę efektywności pracy,
- lepsze wskaźniki OEE, a więc poprawa wykorzystania maszyn.