opublikowano:
12.03.2021 r.
Popularność systemów służących do zarządzania przedsiębiorstwem nieustannie wzrasta i nie ma w tym nic dziwnego. Wsparcie jakie zapewniają oprogramowania pozwala redukować koszty, a także zwiększa przejrzystość i automatyzuje wszystkie procesy, jakie mają miejsce w Twojej firmie. Jednak, aby taki system działał właściwie, należy go odpowiednio dopasować do rodzaju produkcji – najlepiej brać pod uwagę system, który ma doświadczenie branżowe oraz dokładnie przeszkolić z jego obsługi wszystkich pracowników. Zastosowanie się do tych elementów jest kluczowe dla sukcesu danego systemu.
Jak wybrać system ERP?
Przede wszystkim jeszcze zanim zdecydujesz się na jego zakup, przeprowadź ze współpracownikami burzę mózgów. Pomoże ona ustalić jakie problemy ma firma oraz które z nich będzie można rozwiązać przy pomocy oprogramowania. Pamiętaj jednak, żeby zostawić sobie trochę miejsca na elastyczność, myśl przyszłościowo – zastanów się czy wybrany system ERP będzie odpowiedni także dla Twojej firmy za kilka lat. Weź pod uwagę to, że przedsiębiorstwo na pewno z czasem się rozrośnie, czy wtedy system nadal będzie spełniał swoje funkcje? Taka analiza pozwoli Ci wybrać najlepsze rozwiązanie.
Jak przygotować się do wyboru systemu ERP?
Wybór odpowiedniego systemu nie jest łatwym procesem. Można skorzystać z ekspresowego przewodnika, w którym znajdziesz 24 konkretne wskazówki. Pomogą Ci dobrze przygotować się do tego trudnego procesu. Możesz go pobrać tu -> Poradnik wyboru systemu ERP
Wdrożenie oprogramowania ERP – etapy
-
Zweryfikuj możliwości techniczne swojej firmy
Koniecznie sprawdź swój dział IT, dowiedz się dokładnie jak działa i jakie daje Ci możliwości. Ma to ogromne znaczenie, jeśli chcesz, aby wybrany system ERP działał prawidłowo. Jeśli okaże się, że infrastruktura jest niewystarczająca, zawsze możesz poprosić o aktualizację.
-
Weź pod uwagę proces wdrożenia
Ten krok jest niezwykle ważny, ponieważ wdrożenie oprogramowania ERP wymaga czasu, na który każde przedsiębiorstwo powinno być przygotowane, nie tylko strategicznie, jak i finansowo. Właśnie dlatego, tak ważne jest, aby mieć odpowiedni plan, który pomoże przejść przez ten proces w jak najbardziej ekonomiczny sposób.
-
Wszystko dokładnie zaplanuj
Jeśli chcesz, żeby cały proces przebiegł zgodnie z Twoimi oczekiwaniami musisz stworzyć bardzo dokładny harmonogram, na którym zaznaczone zostaną wszystkie czynności do wykonania. W kolejnych fazach, zadania te będą dzielone pomiędzy pracowników i ułatwią ich realizację zgodnie z harmonogramem.
-
Przypilnuj transportu danych
Konfiguracja, to jeden z najważniejszych etapów podczas wdrażania oprogramowania ERP. Właśnie dlatego, na tym etapie powinno się skorzystać z pomocy konsultantów zajmujących się tym zawodowo. Tylko w ten sposób zyskasz pewność, że wszystkie zbierane przez lata dane zostaną prawidłowo przeniesione na nowy serwer. Jednak to jeszcze nie koniec pracy, ponieważ gdy dane znajdą się już we właściwym miejscu, należy jeszcze skonfigurować system tak, aby umożliwił realizację codziennych obowiązków oraz dobrze współpracował z innymi programami i aplikacjami obecnymi w Twojej organizacji.
-
Przyłóż się do szkolenia pracowników
To etap, który często jest lekceważony, a nie powinien, ponieważ ma ogromne znaczenie dla sukcesu całej firmy. Właśnie dlatego nie żałuj czasu na szkolenia dla pracowników, znajdź konsultanta, który im dokładnie wszystko wytłumaczy i w praktyce pokaże, jak działa oprogramowanie. Jeśli pominiesz ten etap albo się do niego nie przyłożysz, to pracownicy potraktują ERP jako utrudnienie i albo nie będą z niego korzystać, albo będą robić to źle. A takie działanie z pewnością niekorzystnie wpłynie na rozwój firmy.
-
Przeprowadź test!
To już ostatni etap całego procesu wdrożenia systemu ERP, który jak sama nazwa wskazuje wykonuje się po to, aby sprawdzić czy wszystko dobrze działa. Zweryfikuj czy dane przesyłane są poprawnie, przeprowadź kilka prób, sprawdź czy oprogramowanie się nie zawiesza i czy można wygodnie z niego korzystać na wszystkich urządzeniach. Na koniec upewnij się, że odpowiednie osoby dostały do niego dostęp.
Mimo, że test to ostatni z etapów wdrożenia, to ogromne znaczenie ma również późniejsze działanie. Nie bój się korzystać z udogodnień, które oferuje oprogramowanie ERP. Mimo tego, że na początku może wydawać się ono trudne w obsłudze i czasochłonne, po pewnym czasie przekonasz się, że praca przebiega o wiele szybciej, efektywniej i wygodniej.