https://www.cfi.pl/formularz-podziekowanie/

MES  – pewny sposób na podniesienie wydajności produkcji

System MES  – Co to jest?

System MES

MES – System Wykonawczy Produkcji (z ang. Manufacturing Executing System), to rodzaj oprogramowania wykorzystywanego w przemyśle produkcyjnym do zarządzania i monitorowania procesami produkcyjnymi na podstawie danych rzeczywistych. System MES można połączyć z maszynami, w wyniku tego automatycznie pobiera dane o przebiegu produkcji. Dzięki temu, umożliwia szybką reakcję na odchylenia od procesu.

Dla kogo jest system MES?

Jest to narzędzie dla firm produkcyjnych, które dążą:

  • do optymalizacji swoich operacji produkcyjnych,
  • zwiększenia efektywności,
  • poprawy kontroli nad procesami produkcyjnymi.

Jak działa MES?

MES gromadzi dane na temat procesów produkcyjnych,  które następnie przetwarza  i raportuje w czasie rzeczywistym. Pozwala to na podejmowanie szybkich decyzji i reagowanie na odchylenia w produkcji.

Jakie zbiera informacje?

Podstawową funkcją MES jest zbieranie takich informacji, które pozwolą określić czy maszyna pracuje i czy pracuje w sposób prawidłowy. W przypadku jeśli maszyna nie pracuje określenie przyczyny przestoju.  MES rejestruje czas pracy pod konkretne zlecenie i operację produkcyjną w ramach zlecenia. W szczególności MES zbiera informacje o:

  • czas trwania operacji,
  • ilości wyprodukowanych wyrobów,
  • jakości wyprodukowanych produktów,
  • czasie i przyczynie przestojów maszyn i urządzeń,
  • zużyciu surowców,
  • wydajności maszyn, czyli oblicza wskaźnik OEE

Główne funkcje MES

  • Zarządzanie Zleceniami Produkcyjnymi: system umożliwia przydzielanie zadań i rejestrację postępu każdego zlecenia produkcyjnego od rozpoczęcia do zakończenia. Dzięki temu można zwiększyć skuteczność w realizacji harmonogram produkcji i reagować na odchylenia.
  • Bieżące śledzenie i dokumentowanie procesu produkcji,  czyli system umożliwia dokładne monitorowanie każdego etapu produkcji, rejestrując dane dotyczące czasu pracy, postępu prac, użycia surowców w czasie rzeczywistym.
  • Zarządzanie Jakością – to znaczy, system  monitoruje parametry jakościowe produktów w czasie rzeczywistym. Pozwala to na szybkie wykrywanie wad i tym samym zapobieganie produkcji wadliwych wyrobów.
  • Monitorowanie wydajności maszyn i pracowników – zbierając informacje o rzeczywistym czasie pracy nad zadaniem, system porównuje to z zakładanymi normami obliczając wydajność pracowników i maszyn.
  • Analizy i Raportowanie – znajomości bieżącego stanu produkcji umożliwia przedstawianie rzeczywistych informacji o aktualnym stanie maszyn, zajętości pracowników i stanie realizacji zleceń. Analiza danych historycznych umożliwia wyliczanie wskaźników OEE, czasów przestojów i awarii, śledzenie rzeczywistych kosztów zleceń produkcyjnych

Jak wygląda praca na systemie?

  1. Na panelu produkcyjnym operator pobiera zadanie zaplanowane na daną godzinę przez moduł planistyczny (APS).
  2. System rejestruje:
  • czas rozpoczęcia pracy,
  • czas przezbrojenia / nastawienia maszyny,
  • tempo pracy maszyny (taktowanie, liczba metrów na minutę, itp.),
  • zużyte surowce: ilości oraz partie,
  • ilości wyprodukowanych wyrobów zgodnych,
  • ilości braków – wyrobów niezgodnych,
  • przestoje i ich przyczyny,
  • parametry wyrobu,
  • kluczowe parametry pracy maszyny

MES, jeśli ma połączenie ze sterownikami i czujnikami maszyny, automatycznie pobiera część tych informacji, a nawet wszystkie. W praktyce system najczęściej automatycznie pobiera dane o czasie rozpoczęcia i zakończenia pracy maszyny, tempie pracy oraz o rozpoczęciu i zakończenia przestoju.

  1. Operator kończy zadanie i pobiera następne.

Integracja systemu MES z maszynami

Integracja MES z maszyną

Cel integracji

Systemy MES integruje się z maszynami w celu automatyzacji zbierania danych dotyczących przebiegu procesu produkcyjnego. W efekcie, odciąża to pracowników produkcyjnych od ręcznego wprowadzania oraz całkowicie eliminuje błędy.

Sposób integracji

Sposób integracji z maszyną zależy od rodzaju czy nowoczesności danej maszyny.

  • Najnowsze maszyny są oparte o nowoczesne sterowniki, a przez to są wyposażone w funkcje umożliwiające wymianę danych z systemami klasy MES. Dzięki temu, integracja jest prostsza i opiera się o standardowe protokoły.
  • Starsze maszyny są łączone z system MES, poprzez doinstalowane na nich czujniki. Krótko mówiąc, pobierają one sygnały będące informacją, czy i w jakim tempie maszyna pracuje. Sygnały te są przesyłane do systemu MES, gdzie są interpretowane. Wymaga to jednak podłączenia i dopasowania do maszyny odpowiedniego czujnika, w efeckcie komplikując proces wdrożenia.
Przeczytaj o systemach ERP dla produkcji

Korzyści z zastosowania MES

MES - monitoring maszyn

Poprawa wydajności pracowników

System MES ocenia i monitoruje indywidualną i grupową wydajność pracowników. Włącza w to takie wymiary jak: rodzaj produktu, zmiana, operacja technologiczna. Znajomość tych danych umożliwia podejmowanie działań korygujący, a w efekcie lepszą wydajność.

Lepsze wykorzystanie maszyn

MES zapewnia lepsze wykorzystanie maszyn w wyniku stałego nadzoru nad ich pracą. Dzięki temu zmniejsza i eliminuje nieplanowane przestoje oraz zapewnia lepsze obłożenie maszyn.

Ograniczenie nieplanowanych przestojów

Powiadomienia o przestojach oraz analizowanie ich przyczyn pozwalają szybko reagować oraz podejmować działania korygujące, aby uniknąć niekorzystnych zdarzeń w przyszłości.

Skrócony cykl produkcyjny

MES przyczynia się skrócenia cyklu produkcyjnego w efekcie lepszego wykorzystania posiadanych mocy produkcyjnych i zmniejszenia czasu bezproduktywnych przestojów maszyn.

Kontrola rzeczywistych koszt produktów

System daje informacje o faktycznym czasie pracy pracy maszyn i ludzi nad danych zadaniem, a co za tym idzie faktycznym koszcie pracy. Dzięki temu możliwe jest pełne obliczenie technicznego kosztu wytworzenia produktu obejmującego: materiały, kooperację i pracę.

Zwiększenie Jakości

MES monitoruje i kontroluje parametry jakościowe produktów. W rezultacie firmy mogą zapewnić wysoką jakość swoich wyrobów.

Podsumowując, dzięki MES firmy mogą poprawić swoją efektywność, jakość oraz kontrolę nad procesami produkcyjnymi, co przekłada się na zwiększenie konkurencyjności i rentowności działalności.