W zarządzaniu magazynem w firmie produkcyjnej nie powinno być miejsca na przestoje związane z oczekwianiem na dostawę materiałów i półproduktów pod stawnowisko, czy też na problemy związane ze śledzeniem partii. Jednym z programów usprawniających procesy produkcyjne w obszarze logistyki materiałowej jest system WMS zintegrowany z programem ERP. Przeczytaj artykuł i zobacz, w jaki sposób WMS automatyzuje i usprawnia najważniejsze procesy.
Just in Time – harmonogramowanie dostaw „pod maszynę”
WMS wspiera planowanie dostaw poprzez integrację z systemem harmonogramowania produkcji. Dzięki temu na określony czas przed rozpoczęciem produkcji, magazynier otrzymuje z systemu polecenie dostarczenia do wskazanego miejsca daną ilość materiałów, produktów, komponentów lub elementów. Dzięki temu system WMS pomaga eliminować zatory lub przestoje, a tym samym zapewnia produkcji większą płynność. Innymi słowy, WMS sprawia, że wszystkie dostawy są synchronizowane z bieżącymi etapami produkcji.
Wsparcie Traceability, czyli śledzenie partii i komponentów
WMS wraz z systemem ERP wspiera śledzenie partii surowców i komponentów od momentu ich przyjęcia do magazynu, przez cały cykl produkcyjny, aż do wysyłki gotowych produktów. Każda partia jest oznaczana unikalnym identyfikatorem (np. numerem partii lub etykietą z kodem kreskowym), co umożliwia dokładne monitorowanie jej ruchu. System WMS automatycznie rejestruje każdy etap – od przyjęcia towaru, przez magazynowanie, aż po zużycie w produkcji i wysyłkę gotowych produktów. Dzięki temu możliwe jest szybkie uzyskanie informacji o pochodzeniu surowca, jego przetwarzaniu i partiach produktów, w których został użyty, co zapewnia pełną kontrolę nad materiałami w całym procesie produkcji.
Śledzenie terminów ważności
Program WMS w produkcji znacząco usprawnia śledzenie terminów ważności produktów, co jest szczególnie istotne w branżach takich jak spożywcza czy farmaceutyczna. WMS automatycznie monitoruje daty przydatności każdego towaru, przypisując im odpowiednie statusy i wysyłając powiadomienia, gdy zbliża się termin upływu ważności. Na przykład w produkcji żywności, magazynier otrzymuje komunikat, że konkretna partia surowców powinna zostać zużyta w pierwszej kolejności, aby uniknąć marnowania. Dzięki temu systemowi minimalizuje się ryzyko strat, a procesy produkcji i rotacji zapasów są bardziej zrównoważone i efektywne.
Optymalizacja przestrzeni magazynowej
System WMS w produkcji pozwala na optymalizację przestrzeni magazynowej, ponieważ automatycznie analizuje dostępne miejsce i sugeruje najlepsze rozmieszczenie produktów uwzględniając ich rotację, wymiary oraz zapotrzebowanie. Na przykład, cięższe i mniej używane komponenty mogą być przechowywane wyżej, a te, które są często potrzebne w produkcji, umieszczane są bliżej punktu kompletacji. Dzięki takiemu zarządzaniu przestrzenią magazynierzy spędzają mniej czasu na szukaniu towaru, a cały proces operacyjny przebiega sprawniej, co w efekcie zwiększa produktywność.
Umów się na prezentację systemu WMS